Блог

01.05.2020 article image

Як самостійно вивчити англійську: корисні ресурси та поради

Нам пощастило жити у добу технологій, коли у доступі є англомовні  додатки, новини, аудіоподкасти, журнали і книги, в тому числі адаптовані, безліч сайтів, що пропонують «підкачати» той чи інший аспект англійської: покращити слухання, читання, словниковий запас тощо.

 

Кілька безкоштовних ресурсів для вивчення англійської, на які ми пропонуємо звернути увагу в першу чергу.


Аудіювання англійською

 

Додаток: VOA Learning English містить цікаві короткі статті різноманітної тематики (події у світі, фінанси, природа тощо), які озвучуються правильними повільними голосами. Програма виділяє речення із тексту, яке озвучується на цей момент, щоб було зручно слідкувати за текстом. Матеріал розрахований на середній рівень складності, в кінці кожного тексту невеличкий тлумачний словник. Файли можна завантажувати для офлайн прослуховування.


Додаток Listen English Daily Practice пропонує завдання на аудіювання з англомовними тестами, які можна виконувати паралельно. Всі аудіо короткі – кілька хвилин, тести на розуміння сказаного також короткі. Можна увімкнути субтитри. Функція завантаження і слухання офлайн також є. Завдання відсортовані по рівнях та темах. Однак розбивка по рівнях доволі своєрідна, радимо мати на увазі, що їх рівень А насправді відповідає радше середньому, ніж початковому за складністю лексики, темпом мовлення та вживаними граматичними конструкціями.


http://www.dictationsonline.com/ - сайт з диктантами англійською. Програма зачитує короткий текст, потім зачитує по реченню із розділовими знаками, щоб ви встигли записати (у себе в зошиті), потім вам показують текст і можна перевірити себе. Є розбивка по рівнях, і на рівні Elementary можна знайти дійсно прості тексти;)


Також можна встановити розширення для браузера Announcify. Воно озвучує англомовні тексти. Зручно для тих, хто хоче тренувати сприйняття мови на слух та бажає слухати тексти у фоновому режимі під час виконання якихось важливих справ. Щоб скористатися, потрібно відкрити будь-який текст і натиснути на іконку розширення на панелі інструментів. Відкриється нова вкладка із цим текстом, який буде озвучуватися. Можна обрати голос (наприклад, на нашу думку милозвучно звучить Voice 2), швидкість мовлення та висоту. Насолоджуйтесь! 

 

Читання англійською

 

  • https://www.newsinlevels.com/ - сайт, який пропонує читати адаптовані новини по рівнях: перший, другий і третій рівні складності (приблизно відповідають Elementary, Pre та Intermediate). Новини стислі та цікаві, сайт постійно оновлюється. Можна зробити читання новин англійською щоденно звичкою. Тут це зовсім нескладно!
  • http://english-e-books.net/ - книжки з розбивкою по рівнях.
  • http://dreamreader.net/ - тексти для читання, що підходять в тому числі і для невисоких рівнів.
  • http://web2.uvcs.uvic.ca/courses/elc/studyzone/330/reading/ - тексти для читання із вправами.

Але в будь-якому разі найкраще читання – про те, що цікавить особисто вас, про ваші хобі та захоплення. Різноманітні форуми та обговорення стануть вашим помічником. Також радимо не оминати увагою секцію коментарів на ютубі, коли дивитеся відео англійською.


Розширення для браузера що допоможуть в роботі з текстами


English dictionary translate pronunciation. Це розширення дуже просте у використанні. Після встановлення з’явиться іконка на панелі інструментів браузера, а також нова опція у контекстному меню. Коли ви читаєте щось в інтернеті, варто лише виділити слово, натиснути на іконку із розширенням, і його одразу буде озвучено, а на екрані у невеличкому вікні з’явиться переклад, транскрипція, визначення, і приклади використання. Цей перекладач зручний і не заважає роботі з текстом. Крім окремих слів, працює також із фразами і словосполученнями, проте із дещо обмеженим функціоналом. Безкоштовно встановити можна за посиланням: 


Readlang Web Reader. Розширення, що дозволяє не тільки перекладати слова у тексті, а й додавати їх у зручний словничок. Всі функції відкриваються після реєстрації (можна увійти із аккаунта у Гугл). Щоб скористатися, потрібно під час читання тексту натиснути на іконку розширення на панелі інструментів. Тепер читаючи вам варто лише натиснути на незнайомі слова, їх переклад буде показаний прямо у тексті, над словом (так, ніби ви читаєте підручник з англійської і надписуєте переклад слів самі). Далі – review your flashcards!. У невеличкому зеленому вікні у правому верхньому куті можна натиснути на кнопку «меню», і вибрати пункт «review flashcards». Відкривається вкладка, де ви можете знайти всі слова, які ви перекладали за допомогою цієї програми. Слова можна переглядати у контексті, в якому вони вам траплялися.

 

Словниковий запас

 

Додаток «Vocabulary trainer» від Language Course S L пропонує вивчити 10000 найбільш вживаних англійських слів. Лексика демонструється групками по 14 слів у форматі слово + картинка + переклад + озвучка, після двох повторень пропонується зробити вправи на закріплення. Додаток функціонує багатьма мовами, можна налаштовувати потрібний темп навчання та відслідковувати свій успіх. Розробники стверджують, що демонстрація лише одного варіанту перекладу із можливих та відсутність зразків вживання лексики сприяють якнайшвидшому прогресу у вивченні нових слів. Варто спробувати! Також додаток пропонує читати пресу та слухати радіо англійською мовою, надаючи зручні посилання на потрібні ресурси.


Quizlet – додаток, що дозволяє створювати власні списки слів для вивчення, і працювати із ними за допомогою різних ігор та дій.
 


EachWord Translator – розширення для браузера, яке періодично показує слова і їх переклад на екрані комп’ютера, коли ви працюєте. Слова ви вписуєте самі, потім вони ненав’язливо трапляються вам на очі, і завдяки цьому врізаються у пам'ять. Можна налаштовувати зручний для вас інтервал повторень та тривалість демонстрації картки, наприклад, одне слово показують протягом п’яти секунд кожні три хвилини. Так само можна обрати бажану кількість повторень для кожного слова (за замовчуванням картка видаляється після 200 демонстрацій). 

 

Граматика англійської мови

 

«Learn English Grammar Rules» від SoftForLife – це можливість мати збірник правил із граматики під рукою у зручній формі. Пояснення лише англійською, тому додаток підходить для тих, хто вже володіє мовою на певному рівні. І, звичайно, крім правил-уроків, є ще і вправи – тести на всі теми із вибором правильного варіанту із запропонованих. У розділах My Tests та Study History можна спостерігати за своїм прогресом.

 

Тож як все таки вивчити англійську самостійно?


Розробіть графік занять. Звичайно, чим більше часу ви можете приділити англійській, тим краще, і робити це потрібно регулярно. Півгодини щоденно, по півтори години тричі на тиждень, по півгодини зранку і ввечері – вирішувати вам; головне, щоб ви не втратили ентузіазм після надто виснажливого старту і могли вписати навчання у свій стиль життя та графік роботи. Серйозно ставтеся до пропущених занять та намагайтеся звести їх до мінімуму.

Не обов’язково охопити все і відразу, за один урок, але можна побудувати заняття так, щоб приділити їм достатньо уваги впродовж тижня (наприклад, у понеділок читаємо і пишемо, у вівторок – вчимо слова і виконуємо граматичні вправи, у середу – слухаємо аудіозаписи чи дивимося серіал тощо).


Ваші заняття стануть більш систематичними, якщо ви візьмете за основу який-небудь підручник. Великий вибір сучасних британських видань завжди можна знайти в інтернеті, або купити на книжкових ринках та у магазинах.

 

Якщо ви відчуваєте, що повністю самостійно досягнути своєї мети у вивченні англійської вам складно, радимо звернути увагу на користь від вивчення англійської у групі:


1.    Навчання в групі передбачає багато можливостей для тренування навички спілкування: робота у парах, групах по троє, діалоги, дискусії тощо. Висловлюючи свою думку, пам’ятайте, що те, що ви говорите, не обов’язково повинне бути правдою, зосередьтеся краще на мові і пробуйте думати англійською радше, ніж перекладати думки із вашої рідної мови. Уявіть, ніби ви граєте роль, і ваш персонаж знає тільки англійську (в доступному вам об’ємі). Крім цього, пробуйте використовувати якомога більше нової лексики, замість слів, до яких ви звикли ще багато років тому. Навіть якщо вам треба буде для цього час від часу підглядати у свої записи. Викладач зможе виправити помилки і делікатно пояснити, що саме не так і як це виправити, на що звернути увагу.
Під час роботи в групі увага викладача розподілена між всіма студентами, а не на 100% прикута особисто до вас, і тому у вас також є час дещо розслабитися і поговорити з іншими студентами вільно, без зайвої напруги, коли ви працюєте у парах.


2.    Ви маєте можливість слухати не тільки викладача, а й інших студентів.. Ще у середині ХХ століття вчені-психологи встановили, що один з основних способів навчання – це свідоме і несвідоме наслідування, повторення за іншими. Так, головною рольовою моделлю в даному випадку виступає викладач, але ж він говорить не весь час, іноді говорите ви, а іноді – ваші одногрупники, і розповідь одногрупника це не час відповісти на прийняті повідомлення у телефоні, це час уважно і зосереджено слухати. Не бійтеся «підхопити» його/її помилки, з більшою вірогідністю ви «підхопите» також і багато корисних речей. Лексика і навіть граматичні конструкції, які ви чуєте багато разів і з різних вуст запам’ятаються набагато швидше і надійніше, ніж сказане одним лише вчителем. А коли ви слухаєте когось, кого ви не вважаєте сильним студентом, уявіть себе на місці вчителя і подумки виправляйте помилки. Повірте, це принесе незрівнянну користь вашій англійській, адже виправивши одні й ті ж типові помилки декілька разів, ви маєте менше шансів повторити їх самим.


3.    Дружнє середовище на заняттях важливе. Вчені довели, що процеси навчання (пам'ять, закріплення нових навичок) тісно пов’язані з емоціями. Ми вчимося більш ефективно, якщо знаходимося у гарному настрої, якщо приходимо на заняття із радістю. Так відбувається тоді, коли у групі панує доброзичлива приємна атмосфера, і її створення залежить не лише від викладача, а й від кожного студента. Під час роботи у парі або у будь-який зручний час ви можете навчати один одного – якісь теми хтось засвоїв краще, а хтось – гірше, не бійтеся простити про допомогу або запропонувати пояснити те чи інше питання. Це буде надзвичайно корисно як для того, кому пояснюють, так і для того, хто пояснює.

 

Який би шлях ви не обрали - самостійне вивчення або навчання у групі - сподіваємось, що ви відкрили для себе щось нове і зможете використати це для вдосконалення своїх знань. Dream big, you can do it!